Faithfull XMS22MULTI12 Multi-Function 12 Piece Tool Blade Set
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
12 x Multi-Function Tool Blade
Description
Show
Features
3 x 22mm Bi-Metal Flush Cutting Metal Saw Blades: Perfect for many flush cutting applications and plunge cutting in plasterboard, the HSS wavy set teeth on this bi-metal blade make it ideal for sawing wood, copper and aluminium pipes, sheet metal, plastics and profiles.
3 x 34mm CRV Flush Cutting Wood Saw Blades: Ideal for quick cutting performance in softwood, plastics, plasterboard, plastic pipes and similar materials, this fast cutting saw blade has a broad range of applications with ground, side set hardened teeth.
3 x 68mm CRV Flush Cutting Wood Side Set Saw Blades: With side set, hardened teeth, this side set saw blade is made for a broad range of applications and is ideal for fine straight cutting in softwood, plastics, plasterboard, plastic pipes and similar materials.
3 x 68mm CRV Flush Cutting Wood Ground Set Saw Blades: For a quick cutting performance in softwood, plastics, plasterboard, plastic pipes and similar material, this ground set saw has a broad range of applications with ground, side set hardened teeth.