Faithfull XMS25CR10M 10m Cable Reel 10A, 4 Sockets
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x Cable Reel
Description
The XMS Cable Reel 240V 10m 10A, 4 Socket made by Faithfull is designed to fit comfortably in the hand, this compact cassette reel not only ensures the cable is fully protected while in storage or transit but also safe while in use, using a thermal overload protection system to prevent overheating damaging the cable.
Show
Features
  • Length: 10m
  • Amps: 10
  • Sockets: 4
  • Voltage: 240V
  • Max. Load Fully Unwound: 2400W (10A)
  • Max. Load Fully Wound: 720W (3A)
  • Type: Cassette
Show
About brand
Faithfull
Share this product
Faithfull XMS25CR10M 10m Cable Reel 10A, 4 SocketsFaithfull XMS25CR10M 10m Cable Reel 10A, 4 Sockets