Metabo KH 18 LTX BL 24 18V Cordless Brushless SDS Plus Hammer Drill With MetaBox - 601713840
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x SDS Plus Hammer
1 x Rubber Coated Side Handle
1 x Drilling Depth Guide
1 x metaBOX 165L
Description
The Metabo 601713840 KH18LTXBL24 18V Brushless SDS Plus Rotary Hammer is an ideal tool for tradespeople in general, but is particularly useful to plumbers and carpenters. This rotary hammer has three separate functions (hammer drilling, drilling, chiselling) that will allow users to tackle a range of tasks. A maximum impact rate of 4750bpm means that this tool can drill into hardy substances such as concrete (24mm), masonry (82mm) and steel (13mm) with ease. Due to the brushless motor technology users will be able to take advantage of these features for longer without it losing its performance over time. Even with all this power and performance Metabo have managed to make the KH18LTXBL24 easy to use and safer. Thanks to their patented Metabo VibraTech (MVT) users will not experience as much fatigue through vibration and a safety clutch provides a mechanical decoupling of the drive if the drill unexpectedly stops.
Show
Features
  • Combination hammer with 3 functions: hammer drilling, drilling and chiselling
  • This product can be combined with all 18V battery packs and chargers of the CAS brands: www.cordless-alliance-systems.com
  • LED work light for optimum view of the drilling site
Show
About brand
Metabo
Share this product
Metabo KH 18 LTX BL 24 18V Cordless Brushless SDS Plus Hammer Drill With MetaBox - 601713840Metabo KH 18 LTX BL 24 18V Cordless Brushless SDS Plus Hammer Drill With MetaBox - 601713840
  • In stock
  • SKU:601713840
-9%204.99
185.99
inc VAT Each
-9%204.99
klarnaclearpayPayPalAmazon PayApple PayGoogle PayBlack Horse
Win a Milwaukee Gaming Chair
Win a Milwaukee Gaming Chair
Enter our FREE giveaway for your chance to upgrade your workspace in style. Don’t miss out.
Delivery availability
Royal MailDPD
Frequently Bought Together
Metabo Genuine 625368000 18V LiHD 5.5Ah Battery
-5%104.99
N/R
Metabo 627045000 ASC 55 12-36V Charger
-17%59.99