Milwaukee M18FCSRH662-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Gen 2 Rear Handle 190mm Circular Saw Bare Unit
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x Rear Handle Circular Saw
Description
The Milwaukee M18FCSRH662-0 is a high-performance 18V M18 FUEL cordless circular saw designed for professional-grade cutting tasks. Featuring a powerful brushless motor and Milwaukee's advanced REDLINK PLUS™ intelligence, this Gen 2 rear-handle saw delivers the performance of a 15A corded saw — completely cordless. It’s equipped with a 190mm blade offering up to 67mm cutting depth, making it ideal for ripping through multiple sheets of OSB or thick timber. The rear-handle, left-blade design ensures optimal cut-line visibility and control, especially for right-handed users.
Show
Features
  • Delivers the power to rip cut at the same feed rate of an equivalent AC circular saw due to the FORGE™ technology built into this saw allows the ability to cross cut up to 700 pieces of 90 mm x 45 mm pine stud on one 12.0 Ah battery
  • 190 mm blade which gives a 67 mm depth of cut, enabling the saw to cut 3 stacked OSB boards
  • Magnesium shoe reduces weight and maximises durability
  • Rear handle design circular saw with blade left allows the user excellent cut line visibility
  • Vacuum adaptor supplied fits directly to all MILWAUKEE® dust extractors
  • Durable metal rafter hang hook for work space management and safety
  • Integrated LED light for workspace illumination
  • Integrated dust blower keeps cut line clear
  • Up to 53° bevel capacity
  • Optimised for use with FORGE™ batteries
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Show
About brand
Milwaukee
Related Accessories
Share this product
Milwaukee M18FCSRH662-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Gen 2 Rear Handle 190mm Circular Saw Bare UnitMilwaukee M18FCSRH662-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Gen 2 Rear Handle 190mm Circular Saw Bare Unit