Milwaukee M18FHETE27-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm Bare Unit
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x Pole Hedge Trimmer 267cm
Description
Our M18 FUEL™ Extended Pole Articulating Hedge Trimmer has the power to cut 22mm branches, cuts faster, and provides more versatility for clean cuts.
Designed to meet the needs of the landscape maintenance professional, this hedge trimmer leverages a POWERSTATE™ Brushless motor and 60cm double sided blades with a 25mm blade gap, for faster more aggressive cutting. The cutting head allows for 270 degrees of blade articulation, giving users 12 operating positions and 1 storage position.
The hedge trimmer includes a tip guard to prevent damage to the blade and surrounding work area, as well as a bail handle, padded grip, and 5-position rotating handle for optimal hand placement and increased comfort and control. This hedge trimmer's length with the REDLITHIUM™ FORGE™ 8.0 Battery (Not Included) is 107". REDLINK PLUS™ Intelligence offers total system communication between tool and battery for unmatched levels of performance, protection, and productivity. The M18 FUEL™ Pole Articulating Hedge Trimmer is fully compatible with 275+ solutions on the M18™ system.
Show
Features
  • Articulating head
  • Rotating handle
  • Safe transport position
  • Overall tool length of 267cm allowing for long extended reach applications
  • 60 cm cutting length with double sharpened & dual actuating blades for clean cuts
  • 25 mm blade gap with the power to cut up to 22 mm hardwood branches
  • Rotating handle reduces fatigue on upper body in application
  • One storage position allowing the user to safely transport the tool
  • Up to 50 min of run time with one M18™ FORGE™ 8.0 Ah battery pack
  • Blade tip guard to protect the blades and prevent accidental damage of fences or other objects
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Show
About brand
Milwaukee
Share this product
Milwaukee M18FHETE27-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm Bare UnitMilwaukee M18FHETE27-0 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm Bare Unit
  • In stock
  • SKU:M18FHETE27-0
-3%421.99
409.99
inc VAT Each
-3%421.99