Milwaukee M18FHETE27-802 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm With 2 x 8.0Ah Batteries & Charger
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x Hedge Trimmer
2 x 8.0Ah Batteries
1 x Charger
Description
Show
Features
  • Overall tool length of 267 cm allowing for long extended reach applications
  • 60 cm cutting length with double sharpened & dual actuating blades for clean cuts
  • 25 mm blade gap with the power to cut up to 22 mm hardwood branches
  • Rotating handle reduces fatigue on upper body in application
  • One storage position allowing the user to safely transport the tool
  • Up to 50 min of run time with one M18™ FORGE™ 8.0 Ah battery pack
  • Blade tip guard to protect the blades and prevent accidental damage of fences or other objects
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Show
About brand
Milwaukee
Share this product
Milwaukee M18FHETE27-802 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm With 2 x 8.0Ah Batteries & ChargerMilwaukee M18FHETE27-802 18V M18 FUEL Cordless Brushless Pole Articulating Hedge Trimmer 267cm With 2 x 8.0Ah Batteries & Charger
  • In stock
  • SKU:M18FHETE27-802
-2%808.99
795.99
inc VAT Each
-2%808.99
klarnaclearpayPayPalAmazon PayApple PayGoogle PayBlack Horse
REDEEM A FREE FORGE™ BATTERY
REDEEM A FREE FORGE™ BATTERY
Buy eligible Milwaukee products and get ONE FREE 18V 8.0Ah FORGE™ REDLITHIUM™ Battery (M18FB8)