Stanley STST83800-1 2-in-1 Workbench & Vice with Vertical Clamp
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x Workbench
Description
The STANLEY® 2-in-1 Workbench & Vice with Vertical Clamping features a dual height design (620mm and 800mm) and 250kg load capacity for versatile adaptation as a workbench, tool stand, vice or sawhorse and also features a removable bamboo panel which converts the vice to a workbench in one easy move. The Workbench & Vice has a vertical clamping mechanism for securely holding materials longer than the workbench and features a onehanded clamp system for easy adjustment of the jaws. The adjustable swivel pegs enable larger or awkward shaped materials to be held firmly in place, whilst the integrated V-grooves allow for the easy sawing of pipes and help to support other round materials. The STANLEY® 2 in 1 Workbench & Vice folds flat for easy transportation and storage.
Show
Features
  • 250KG MAXIMUM CAPACITY: Workbench supports up to 250kg.
  • DUAL WORKING HEIGHT: 620mm and 800mm for versatile use as a workbench, tool stand, vice or sawhorse.
  • DURABLE BAMBOO WORKTOP: For prolonged life.
  • ONE HANDED CLAMP OPERATION: For easy adjusting of vice jaw.
  • INTEGRATED V-GROOVES: For sawing pipes and supporting other round materials.
  • ANTI-SLIP RUBBER FEET: For added safety.
  • FOLDS FLAT: For easy transportation and compact storage.
  • DURABLE STEEL FRAME CONSTRUCTION: For durability and working life.
  • VICE JAW OPENING: 0-29cm.
  • WORKABLE AREA: 74cm x 52.5cm (when used with a third panel).
  • WEIGHT: 15kg.
Show
About brand
Stanley
Stanley
Stanley tools UK
A high quality brand that’s not expensive
Our range of products from this long-standing brand includes:
  • Clamps, Allen Key, and Crowbars
  • Hammers, Handsaws, and knives
  • Measuring, leveling, and marking tools
  • Snips and staple guns
  • Leather pouch belts, storage solutions, toolboxes
  • Screwdrivers and chisels
Stanley power tools accessories
Share this product
  • Out of stock
  • SKU:STST83800-1
-11%131.50
116.50
inc VAT Each
-11%131.50