Hyundai 3100psi 212cc 10L/min Petrol Pressure Washer & 18" Flat Surface Cleaner | HYW3100P2+85.403.005
OverviewSpecificationReviewGallery
Comes with
Comes with
1 x HYW3100P2 Pressure Washer
1 x 85.403.005 Surface Cleaner
Description
Included in this pressure washer and flat surface cleaner bundle is the HYW3100P2, a 3100psi petrol pressure washer powered by a 212cc 4-stroke Hyundai engine, and the 85.403.005, a Whirlaway from BE Pressure with two rapidly-spinning jets for achieving a deep, streak-free clean on large scale cleaning tasks. This great-value bundle will save you significant time and effort on cleaning tasks, ideal for quickly and efficiently cleaning patios, house exteriors, vehicles, as well as aggregate, stamped concrete, and other flat surfaces. With a 18" / 46cm polypropylene head, this flat surface cleaner is able to offer a deeper and more comprehensive clean, saving you a huge amount of time in comparison to using a pressure washer alone. The 85.403.005 flat surface cleaner is able to be used with pressure washers with a minimum pressure of 3000psi - which makes it perfect for use with the HYW3100P2.
Show
Features
  • HYW3100P2 has Annovi Reverberi (AR) pump producing 3100psi: For longer life as well as outstanding performance and reliability
  • Whirlaway with 18" polypropylene head: Prevents zebra-striping and streaking for a perfect finish
Show
About brand
Hyundai
Share this product
Hyundai 3100psi 212cc 10L/min Petrol Pressure Washer & 18" Flat Surface Cleaner | HYW3100P2+85.403.005Hyundai 3100psi 212cc 10L/min Petrol Pressure Washer & 18" Flat Surface Cleaner | HYW3100P2+85.403.005